Biznesplan jest podstawą przy zakładaniu każdej nowej działalności gospodarczej. Bez podstawowego spisania oczekiwań i zagrożeń płynących z otwierania firmy ciężko jest oszacować szansę na powodzenie biznesu.
Po co pisać biznesplan?
Biznesplan to swoisty plan działania każdego przedsiębiorcy. Jest on niezbędny aby do minimum ograniczyć ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dzięki skrupulatnemu rozpisaniu celów przedsiębiorstwa, analizy konkurencji oraz możliwości rynkowych każdy przedsiębiorca może otrzymać jednoznaczną odpowiedź na pytania związane z opłacalnością jego przyszłej firmy. Dobrze napisany biznesplan może zaważyć na podjęciu ostatecznej decyzji odnośnie rozpoczęcia działalności.
Dostarczenie i uporządkowanie wszystkich informacji związanych z przyszłą działalnością pozwala spojrzeć na wszystko z pewnym dystansem, dzięki czemu jesteśmy w stanie dokonać istotnych poprawek lub nawet całkowicie zrezygnować z prowadzenia danego biznesu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się oraz rzetelne napisanie biznesplanu.
Jak napisać biznesplan krok po kroku
Pierwszym elementem każdego biznesplanu jest jego streszczenie. Ale tutaj ważna uwaga: pomimo tego że znajduje się ono na początku dokumentu to część ta powinna być napisana na samym końcu. Jest to bowiem zwięzły opis wszystkich pozostałych punktów naszego biznesplanu. W streszczeniu zawieramy tak podstawowe informacje jak nazwa przedsiębiorstwa, koncepcję jego działania, krótką charakteryzacje produktów lub usług oraz związane z tym zyski i koszty.
Kolejnym elementem jest krótka charakterystyka przedsiębiorstwa. W tym punkcie powinniśmy się ograniczyć do podstawowych informacji na temat firmy oraz nas samych. Warto opisać życiorys zawodowy przyszłego właściciela lub właścicieli przedsiębiorstwa, jego pełną nazwę oraz dane teleadresowe. Należy oczywiście wspomnieć o rodzaju, przedmiocie i zakresie działalności przyszłej firmy. Warto wspomnieć o tym jak widzimy naszą firmę w przyszłości. Jakie są jej cele i wizja na kolejne lata.
I w ten sposób dochodzimy do chyba najważniejszego punktu każdego biznesplanu. Podstawą działalności każdego przedsiębiorstwa jest oferowana usługa lub produkt. W kolejnym etapie, pisanie biznesplanu powinno skupić się na dokładnym wyjaśnieniu i opisaniu co i komu tak na prawdę chcemy zaoferować. Oprócz tak podstawowych informacji jak rodzaj produktu/usługi, jego nazwy, ceny, kosztów wytworzenia itp powinniśmy się skupić na cechach, które je wyróżniają na tle konkurencji. Od tego może tak na prawdę zależeć powodzenie naszej firmy na rynku. Ten element biznesplanu powinien być bardziej rozbudowany. Możemy wspomnieć na przykład o całym procesie produkcji danego produktu. Istotne jest to, aby wszystkie dane przedstawić w realny sposób. Naginanie rzeczywistości raczej nie pomoże nam w prawidłowej ocenie sytuacji przez nas samych oraz potencjalnych inwestorów.
Pisanie biznesplanu to również realna ocena planu finansowego, który powinien obejmować oprócz perspektyw sprzedaży także ewentualne nakłady inwestycyjne, bez których niemożliwy będzie dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Dzięki temu będziemy mogli także rozpisać tzw. rachunek zysków i start, który realnie uwidoczni ewentualną zdolność przedsiębiorstwa do generowania zysków.
Podsumowanie
Jak widać solidnie napisany biznesplan może być dość czasochłonny. Warto jednak poświęcić się i skrupulatnie podejść do tego tematu. Poszczególne elementy można jeszcze rozbudować wedle uznania. Wiele zależy od samej charakterystyki danego produktu lub usługi. W wielu przypadkach można pokusić się o bardziej dokładne zgłębienie tematu. Nie ulega jednak wątpliwości, że pisanie choćby podstawowej wersji biznesplanu jest niezbędną czynnością dla każdego przedsiębiorcy.
Pisanie biznesplanu to chyba jedna z najnudniejszych rzeczy jakie robiłem. Z drugiej strony wystartowanie z czymkolwiek swoim bez takiej solidnej podstawy – chyba się nie da