Zdrady kobiet i mężczyzn są tematem wielu badań prowadzonych przez seksuologów, psychologów i genetyków. I choć naturę niewierności zgłębiliśmy dość dobrze to czy potrafimy stwierdzić kto zdradza częściej?
Czy zdrady kobiet i mężczyzn różnią się od siebie?
Zdrady kobiet i mężczyzn obecnych czasach ulegają ujednoliceniu, zarówno jeśli chodzi o motywację do zdrady jak i sposób jej realizacji. Kiedyś jednak różnice były bardziej widoczne. Kobietę do zdrady pchała chęć wyjścia z związku, z którego była niezadowolona. Najczęściej wiązało się to z poznaniem kogoś nowego, czy wręcz zakochaniem się w innym mężczyźnie. U płci brzydkiej sprawa wyglądała znacznie prościej – chodziło po prostu o seks. Jak ten problem wygląda obecnie?
W dzisiejszych czasach główną motywacją, która popycha zarówno kobiety jak i mężczyzn do zdrady jest nuda w łóżku, chęć spróbowania czegoś nowego, przeżycia przygody. Kobiety i mężczyźni kierują się więc bardzo podobnymi motywacjami. Skoro więc doszliśmy do wniosku, że obecnie nie ma większych różnic w niewierności mężczyzn i kobiet zastanówmy się czy zdrady kobiet są częstsze.
Czy zdrady kobiet są częstsze niż mężczyzn?
Czy kobiety zdradzają częściej niż mężczyźni? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta. Wyniki niektórych badań w tym zakresie są ze sobą sprzeczne. Niektórzy seksuolodzy na podstawie wieloletnich badań i obserwacji zauważają, że zdrady kobiet występują rzadziej, ale jeśli już dojdzie do romansu, to trwa on zwykle dosyć długo. W przeciwieństwie do mężczyzn, którzy preferują przelotne „skoki w bok”. Takie wnioski wypływają z badań Centrum Profilaktyki Społecznej, szeroko komentowanych w mediach.
Inne badania z kolei pokazują interesujące zjawisko o podłożu kulturowym. Otóż okazuje się, że kobiety rzadziej przyznają się do popełnienia zdrady niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Bierze się to raczej z kontekstu społecznego – zdrady kobiet są bardziej negatywnie oceniane w odbiorze społecznym niż zdrada mężczyzny, która jest stosunkowo bardziej akceptowalna. Czy jednak ma to wpływ na zakłócenie wyważenia proporcji między zdradami męskimi a kobiecymi? Wydaje się, że jednak niewielki. W naszym kręgu kulturowym to jednak mężczyźni częściej zdradzają. Dlaczego tak się dzieje?
W odpowiedzi możemy przytoczyć jedynie kilka spostrzeżeń, które wysuwają seksuolodzy i psychologowie na podstawie wieloletnich obserwacji. Według specjalistów zdradzanie przez kobiety jest znacznie bardziej wyrafinowane niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Kobiety staranniej dobierają sobie kochanków i preferują dłuższe romanse. Mężczyźni zdradzają po prostu przy pierwszej nadarzającej się okazji. Warto też zauważyć, że mężczyźni zdradzają częściej z singielkami niż kobietami w stałych związkach. Kobiety są znacznie bardziej skuteczne w utrzymaniu swojej niewierności w tajemnicy.
Zdrady, a geny – jaki mają związek?
Inne spojrzenie na naturę zdrady w związku rzucają badania neurologów i genetyków. W wyniki testów przeprowadzonych na zwierzętach – w tym wypadku ssakach – okazało się, że niektóre gatunki są skłonne do zmiany partnera seksualnego przy każdej nadarzającej się okazji. Inne natomiast żyją w związkach całkowicie monogamicznych.
Okazało się, że za tę różnicę w podejściu do związku wpływa gen, który reguluje produkcję wazopresyny – tzw. hormonu wierności małżeńskiej. Wysoki poziom tego hormonu oznacza mniejszą skłonność do zdrady. Podobnie poziom tego hormonu działa u ludzi. Tak więc zdrady kobiet i mężczyzn podlegają nie tylko uwarunkowaniom kulturalnym i społecznym, ale również genetycznym.
Skoro jest mniej więcej równo kobiet i mężczyzn, to z niby z kim mężczyźni zdradzają? Z kozami? Kobiety po prostu nie przyznają się do zdrad, nawet w anonimowych badaniach