Nowe geoglify Nazca, które odkryto przed paroma miesiącami, rzucają nowe światło na historię regionu i panujące tam w zamierzchłych czasach kultury. Jak dokonano odkrycia i co przedstawiają najnowsze geoglify?
Płaskowyż Nazca – co to?
Geoglify Nazca są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i tajemniczych zarazem zabytków archeologicznych na świecie. Płaskowyż Nazca znajduje się w południowo-zachodniej części Peru. Rysunki zostały odkryte w 1926 roku przez Alfreda Kroebera i Toribio Mejia Xesspe. Przez wiele lat były wnikliwie badane przez cały szereg naukowców. Największe zasługi dla zgłębienia ich natury ma bez wątpienia Maria Reiche, która poświeciła im wiele lat swojej naukowej kariery. Swoje teorie – choć nieco kontrowersyjne – na temat powstania geoglifów Nazca ma również Erich von Daniken. Jak powstały i czym właściwie są geoglify Nazca?
To system linii utworzonych na ziemi poprzez usunięcie z podłoża czerwonego żwiru, wszechobecnego na tym płaskowyżu. Dzięki temu odsłonięto znacznie jaśniejszą, żółtawą glebę. Rysunki widoczne są jednak dopiero z lotu ptaka. Przedstawiają rozmaite figury geometryczne, linie proste, wizerunki zwierząt i roślin. Niewątpliwie najbardziej znany na całym świecie jest olbrzymi wizerunek pająka, którego odnóża osiągają nawet 40 metrów długości.
W nauce wciąż trwa spór odnośnie znaczenia geoglifów Nazca. Wedle najlepiej udokumentowanych hipotez mają one związek z obserwacjami astronomicznymi, oraz wyznaczaniem pór siewów i zbiorów. I kiedy wydawało się, że nic już nowego nie da się w tym temacie ustalić, świat obiegły sensacyjne informacje o nowych odkryciach na Płaskowyżu Nazca, które rzucają nowe światło na historię rysunków i całego regionu. I stawiają dotychczasowe ustalenia pod znakiem zapytania.
Nowe geolglify Nazca
Co nowego odkryto na Płaskowyżu Nazca? To obok znanych nam już figur geometrycznych i systemu linii, również wizerunki ludzi, głównie postaci wojowników. Ale jest też wizerunek tańczącej kobiety i gigantycznej orki. Nowo odkryte rysunki pokrywają zbocza okolicznych gór, dlatego z pewnej odległości można je również zobaczyć z powierzchni ziemi.
Przed wszystkim nowo odkryte geoglify Nazca są znacznie starsze niż te, które dotychczas znaliśmy. Pod znakiem zapytania postawiono więc kwestię ich autorstwa. Nie mogła ich wytworzyć kultura Nazca, która stworzyła dotychczasowe rysunki, ponieważ nie jest aż tak stara. Kto więc stworzył nowo odkryte rysunki zdobiące Płaskowyż Nazca?
Według najświeższych ustaleń, twórcami nowych geoglifów była kultura Paracas rozwijająca się na przestrzeni 700 lat – od 500r.p.n.e do 200r.n.e. Warto przypomnieć, że czas kultury Nazca to lata 200-700n.e.
Jak dokonano odkrycia?
Skoro nowe geoglify można zobaczyć z ziemi – pokrywają bowiem zbocza gór – to dlaczego odkryto je dopiero teraz, długo po tym jak odnaleziono znacznie trudniejsze do uchwycenia rysunki na płaskiej ziemi? Przede wszystkim starsze geoglify były wykonane nieco inną metodą niż te, które znamy od lat dwudziestych XX wieku. Linie rysunków są zdecydowanie węższe, dlatego na przestrzeni lat uległy zatarciu. Dla odkrycia nowych rysunków niezwykle duże znacznie miał program GlobalXplorer, w którym wykorzystuje się zdjęcia robione przez satelity i drony.
Choć nowe odkrycia na Płaskowyżu Nazca każą nam nieco zweryfikować ustalenia odnośnie historii tego regionu i autorstwa rysunków, to jednak pytanie dlaczego właściwie powstały te gigantyczne geoglify, wciąż będzie polem dla spekulacji i badań dla rzeszy naukowców. Nauka bowiem nie powiedziała jeszcze w tej kwestii ostatniego zdania.