Klasyczna szczoteczka elektryczna to nie jedyna opcja, jaką możemy zakupić. Istnieją różne rodzaje szczoteczek elektrycznych. Dowiedz się jakie.
Szczoteczka elektryczna pochodzi z Europy. Powstała w pierwszej połowie XX wieku, w Szwajcarii. W swym założeniu miała ułatwiać higienę jamy ustnej osobom niepełnosprawnym ruchowo. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat podlegała licznym modyfikacjom i stała się popularna na całym świecie. Szczoteczki elektryczne nowej generacji znacznie odbiegają od swojego pierwowzoru. Nowoczesne technologie wykorzystywane w produkcji współczesnych szczoteczek sprawiły, iż w końcowym efekcie stworzono urządzenie o bardzo szerokim spektrum zastosowań.
Jakie znamy szczoteczki elektryczne?
Wśród specjalistów zajmujących się tematem higieny jamy ustnej przeważa opinia, iż szczoteczka elektryczna jest urządzeniem znacznie skuteczniejszym niż klasyczna szczoteczka manualna. Zdaniem producentów szczoteczki elektryczne usuwają do 99% więcej płytki nazębnej w porównaniu z ich klasyczną konkurentką. W sprzedaży dostępne są trzy podstawowe grupy szczoteczek: elektryczne rotacyjne, soniczne i ultradźwiękowe.
Rotacyjne szczoteczki elektryczne to bardzo proste urządzenia. Składają się z wymiennej końcówki ( główki), wodoodpornej rączki i stacji akumulatorowej. Główki szczoteczek są częścią wymienną i średnio co trzy miesiące trzeba wymienić starą końcówkę na nową. Dzięki możliwości i łatwości wymiany końcówek z jednego urządzenia mogą korzystać całe rodziny. W tym celu należy zakupić zestaw główek oznaczonych różnymi kolorami. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy także dobrać sobie końcówki do wybielania zębów, końcówki ortodontyczne, dla dzieci oraz punktowe. Ponadto końcówki szczoteczek dzielimy także pod względem zastosowanych w szczoteczkach technologii, rozróżniając końcówki do szczoteczek rotacyjnych, sonicznych i ultradźwiękowych. Pozostałe części szczoteczki maja dłuższą gwarancję, a prawidłowe użytkowane urządzenie może pracować przez wiele lat.
W większości nowoczesnych szczoteczek elektrycznych baterię wystarczy naładować raz na 5 dni.
Poza tym posiadają takie funkcje jak: zegar ( timer) pozwalający ustawić czas czyszczenia, po którym wstrzymuje pracę szczoteczki, czujniki nacisku (szczoteczki soniczne) przeciwdziałające uszkodzeniom dziąseł i szkliwa oraz różne tryby czyszczenia. Istnieje wiele metod czyszczenia zębów, w niektórych szczoteczkach zastosowano funkcje wyboru odpowiedniego dla nas trybu pracy urządzenia.
Szczoteczki soniczne w trakcie pracy wykorzystują technologię fal dźwiękowych. Fale dźwiękowe wprawiają włosie szczoteczki w ruch wymiatający, zdecydowanie najzdrowszy dla szkliwa i dziąseł. Ponadto w obecności fal dźwiękowych w jamie ustnej zachodzi zjawisko kawitacji. W dużym skrócie polega ono na tworzeniu się (w obecności śliny, wody, pasty do zębów i powietrza) wielu mikrobąbelków, które penetrują miejsca trudno dostępne dla włosia szczoteczki.
Najnowocześniejsze szczoteczki ultradźwiękowe określane są mianem szczoteczek terapeutycznych. Technologia ultradźwięków generuje fale dźwiękowe o częstotliwości odpowiadającej 96 mln pulsacji na minutę. Wysoka częstotliwość fal wykazuje właściwości niszczące wobec bakterii chorobotwórczych znajdujących się w jamie ustnej. Ultradźwiękowa metoda szczotkowania zębów jest bardzo dokładna i delikatna, likwiduje stany zapalne dziąseł i przyzębia, usuwa nieinwazyjnie płytkę nazębna w najtrudniej dostępnych zakamarkach.
Niezależnie od rodzaju, szczoteczka elektryczna to inwestycja w zdrowy i piękny uśmiech, a korzystać może z niej cała rodzina.
Informacje zawarte w artykule pochodzą ze strony HappyDental https://www.happydental.pl/category/szczoteczki-elektryczne, oferującej szczoteczki elektryczne od światowych producentów, które są gwarancją jakości i bezpieczeństwa. HappyDental to artykuły wykonane z najlepszych materiałów.