Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu przysługuje poszkodowanemu, który doznał uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku komunikacyjnego, wypadku przy pracy lub podczas innego nieszczęśliwego zdarzenia, który miał znamiona wypadku, a także na skutek błędu medycznego.
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu przysługuje osobie, która na skutek wypadku doznała uszczerbku na zdrowiu. W rozumieniu polskiego prawa za wypadek uznaje się wszystkie zdarzenia, które mają znamiona wypadku takie jak wypadek komunikacyjny, wypadek przy pracy, wypadek w drodze do pracy czy błąd medyczny. Szczegółowe przepisy dotyczące odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu reguluje kodeks cywilny.
Czym jest uszczerbek na zdrowiu?
Uszczerbek na zdrowiu jest trwałym lub czasowym uszkodzeniem ciała, lub rozstrojem zdrowia. Zgodnie z obowiązującym prawem za uszczerbek na zdrowiu uważa się obrażenia, które naruszają integralność tkanek, a także głębokie obrażenia tkanek i narządów wewnętrznych. Do takich obrażeń należą: rany, uszkodzenia organów wewnętrznych, skręcenia, zwichnięcia i złamania kończyn, wywołujące gorączkę, dolegliwości bólowe lub dolegliwości o charakterze psychicznym. Uszczerbkiem na zdrowiu są również obrażenia, które powodują zakłócenia fizjologicznych funkcji organizmu. A także rozstrój zdrowia psychicznego, który powstał na skutek wypadku, lub innego nieszczęśliwego zdarzenia, które nosi znamiona wypadku.
Walcząc o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy kancelarii rady prawnego Artura Klimkiewicza. Kancelaria odszkodowawcza działa od 2005 roku i przez ten czas pomogła już wielu ludziom uzyskać nawet milionowe odszkodowania! Pracujący tam specjaliści doskonale znają wszystkie sztuczki ubezpieczycieli, dlatego skutecznie z nimi walczą. Sprawdź!
Co to jest odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu jest rekompensatą za koszty leczenia bieżącego i przyszłego związanego z poniesionym uszczerbkiem na zdrowiu. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu obejmuje wszystkie koszty związane z pobytem w szpitalu, leczeniem poza szpitalnym, w tym kosztami leczenia na NFZ oraz leczenia w prywatnych placówkach i gabinetach. Koszty związane z pobytem w szpitalu, opieką pielęgniarską, rehabilitacją, kosztem leków, koszt zakupu protez i niezbędnych urządzeń medycznych.
Do wysokości odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu wlicza się również koszt transportu poszkodowanego do szpitali i innych placówek medycznych, oraz transport chorego do domu z leczenia i badań, a także dojazd rodziny do chorego. Wszystkie koszty przystosowania mieszkania do potrzeb osoby, która doznała uszczerbku na zdrowiu, a także zakupu specjalistycznego pojazdu dla osób z niepełnosprawnością. O odszkodowanie w formie świadczenia pieniężnego może się również ubiegać osoba, która na skutek poniesionego uszczerbku wymaga opieki lub pomocy pielęgniarki, rehabilitanta lub opieki członka rodziny, który zrezygnował z dotychczasowej aktywności życiowej.
Co to jest zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu?
Zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu jest to formą rekompensaty finansowej za cierpienie i ból, a także zaburzenie zdrowia fizycznego i psychicznego. Poniesione krzywdy moralne, rezygnacji z dotychczasowego tryby życia, z kariery zawodowej, konieczność przekwalifikowania zawodowego, oraz za utracone dochody.
Renta za uszczerbek na zdrowiu
Renta za uszczerbek na zdrowiu jest świadczeniem, które może otrzymywać poszkodowany w wypadku, który na skutek zdarzenia noszącego znamiona wypadku stał się częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy. Ponadto, osoba której koszty utrzymania wzrosły ze względu na konieczność przyjmowania leków, leczenia i rehabilitacji. O rentę może się starać również osoba, która na skutek odniesionego uszczerbku na zdrowiu utraciła możliwość dalszego rozwoju zawodowego, nastąpiło pogorszenie jej stanu fizycznego lub psychicznego, lub pogorszenie wyglądu zewnętrznego. Renata za uszczerbek na zdrowiu może być stała lub czasowa.
Jak uzyskać rentę za uszczerbek na zdrowiu?
Uzyskanie renty za uszczerbek na zdrowiu nie jest łatwe, ponieważ firmy ubezpieczeniowe bronią się przed długoterminowymi zobowiązaniami. Często zdarza się więc, że poszkodowany mimo całkowitej niezdolności do pracy i renty z tytułu niezdolności do pracy ZUS, zdaniem lekarzy orzekających na zlecenie firmy ubezpieczeniowej jest zdrowy i zdolny do pracy. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy dobrego radcy prawnego, który szybko i bez większych komplikacji wywalczy dla poszkodowanego godziwą rentę za uszczerbek na zdrowiu.