Warunki zatrudnienia ustalone na początku współpracy będą miały wpływ na cały okres spędzony w danej firmie – wiedza na temat negocjacji pensji jest przydatna dla każdej osoby rozpoczynającej karierę.
Korzystne warunki zatrudnienia wpływają nie tylko na produktywność w pracy i satysfakcję z niej, ale także przekładają się na lepsze samopoczucie w czasie wolnym. Dlatego tak ważne jest, aby już na wstępie zapewnić sobie dobry start i zrobić wszystko, aby negocjacja warunków zatrudnienia przebiegła po naszej myśli.
Kluczowa sprawa – świadomość swoich zalet
Bardzo istotną kwestią jest jak największa świadomość przyszłego pracownika. Negocjacja pensji będzie o wiele łatwiejsza, gdy dobrze zorientujemy się w obowiązujących w danej branży stawkach. Podobnie ma się rzecz z innymi warunkami zatrudnienia – warto jeszcze przed wysłaniem CV zorientować się, jaką opinię ma dany pracodawca? Czy płaci pensję w terminie? Czy nie patrzy krzywo na kobiety biorące urlop macierzyński lub osoby, które nie zgadzają się brać nadgodzin? Te i podobne kwestie mogą zaważyć na całym naszym funkcjonowaniu w danej pracy. Ponadto dobra znajomość firmy (czym się zajmuje, gdzie powstała etc.) wywrze pozytywne wrażenie na rekruterach w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, a to podstawa skutecznej negocjacji warunków zatrudnienia. Nie można też zapomnieć o, choćby szczątkowej, znajomości Kodeksu pracy i regulacji prawnych dotyczących wynagrodzenia (np. jaką pensję otrzymamy brutto, a jaką na rękę). Poza tym warto bardzo uważnie przeczytać umowę, zanim ją podpiszemy; czasem nieuczciwi pracodawcy umieszczają w niej zapisy sprzeczne z tym, na co się z nimi umawialiśmy.
Negocjuj warunki również swoim wyglądem
Właściwa negocjacja warunków zatrudnienia (po zdobyciu potrzebnej nam wiedzy z tego zakresu) zaczyna się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niezwykle ważne jest dobre pierwsze wrażenie – staranny wygląd, pewność siebie i profesjonalne podejście zjednają nam nawet najbardziej sceptycznych rekruterów (a później przełożonych). Fachowo napisane CV świetnie przygotuje nam grunt pod taką rozmowę. Również zorientowanie się w bieżących projektach i ogólnym kierunku rozwoju firmy na pewno zostanie zaliczone na plus. Natomiast najważniejszą rzeczą, która pozwoli nam wynegocjować korzystne warunki zatrudnienia, jest pewność siebie i świadomość swoich zalet. Nawet najbardziej kompetentny pracownik nie dostanie wysokiej pensji i komfortowego grafiku, jeśli nie poprosi i nie udowodni, że na nie zasługuje. Dlatego umiejętność autopromocji i przedstawienia siebie w jak najkorzystniejszym świetle jest warta doskonalenia, ponieważ to inwestycja w całą naszą przyszłą karierę – przyda nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale i w dalszym funkcjonowaniu w zawodzie. Prócz tego, jeśli dobrze znamy swoją wartość, łatwiej będzie nam upomnieć się o to, na czym nam zależy (czy nawet więcej – ta metoda dobrze sprawdza się w negocjacjach z osobami, które zawsze muszą postawić na swoim, ponieważ daje im wrażenie kontroli nad sytuacją, a my i tak kończymy z tym, czego chcieliśmy).
Negocjacja warunków zatrudnienia nie jest łatwą sprawą – wymaga wiedzy i doświadczenia, ale też intuicji i trochę szczęścia. Natomiast pewne jest, że im większą świadomość rynku (ale i siebie) będziemy mieli, tym łatwiej przyjdzie nam uzyskać nie tylko wymarzoną pensję, ale i inne warunki zatrudnienia, które razem wzięte ułatwią nam osiągnięcie zawodowego sukcesu i czerpanie z pracy jak największej satysfakcji.