Jak dbać o panele słoneczne? To często zadawane pytanie, ponieważ coraz więcej ludzi inwestuje w takie rozwiązanie. Jeśli jesteście ciekawi, czym czyścić panele słoneczne i jak robić to dobrze, aby ich nie uszkodzić, koniecznie przeczytajcie!
Jak dbać o panele słoneczne? To temat niezwykle ważny! Coraz więcej osób decyduje się na taką instalację, dlatego to zagadnienie staje się bardzo popularne. Trzeba bowiem wiedzieć, że regularne czyszczenie paneli słonecznych ma bezpośredni wpływ na ich efektywność – należy to robić regularnie, w odpowiedni, bezpieczny sposób, aby nie uszkodzić modułów. Zatem czym czyścić panele słoneczne? Jak zrobić to samodzielnie? Poniżej znajdują się odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Zapraszamy do lektury!
Dlaczego trzeba czyścić panele słoneczne?
Każdy posiadacz paneli słonecznych powinien zdawać sobie sprawę, że gdy są one brudne, to wówczas znacznie zmniejsza się ich wydajność (w skrajnych przypadkach ich efektywność może się zmniejszyć nawet o 20%). Czyszczenie paneli słonecznych jest zatem koniecznie – dla wielu to jedna z ich największych wad, tym bardziej, że panele słoneczne montowane są zazwyczaj w trudno dostępnych dla nas miejscach, np. na dachu, przez co ich regularne czyszczenie staje się problematyczne.
Efektywność paneli słonecznych zmniejszają: drobne cząsteczki (spaliny), mech, pył (np. ten pochodzący z pól), piasek, ptasie odchody. Niestety, przez ich umiejscowienie są one przez cały rok narażone na zabrudzenia.
Oprócz tego warto dodać, że niektóre zabrudzenia nie tylko wpływają na zmniejszenie efektywności paneli słonecznych, ale również mogą je zniszczyć, np. pozostawione na panelach ptasie odchody mogą doprowadzić do korozji i odbarwienia modułu.
Jak dbać o panele słoneczne? Dwa sposoby
Istnieją dwa sposoby dbania o panele słoneczne, mianowicie:
1) można to robić samodzielnie, kierując się wskazówkami i poradami w tym temacie, używając odpowiednich środków do czyszczenia i robiąc to w bezpieczny sposób;
2) można skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy – to rozwiązanie nie tylko wygodne i oszczędzające czas, ale również zapewniające nam bezpieczeństwo (w końcu wchodzenie na dach, aby samodzielnie wyczyścić panele słoneczne, jest ryzykowane, grozi upadkiem z wysokości).
Zatem panele słoneczne da się z powodzeniem wyczyścić samodzielnie, jednak gdy dostęp do nich jest utrudniony, warto pomyśleć o zatrudnieniu specjalistycznej firmy.
Jak często należy czyścić panele słoneczne?
Specjaliści twierdzą, że gruntowne czyszczenie paneli słonecznych powinno odbywać się dwa razy w roku – najlepiej pierwszy raz zrobić to na wiosnę, a drugi raz w połowie lata. Warto zdawać sobie sprawę, że to właśnie wiosną i latem panele brudzą się bardziej (jest wtedy sucho, dlatego osiada na nich pył, kurz, piasek, lata więcej ptaków i rolnicy uprawiają ziemię).
Gdy często pada deszcz, nie trzeba czyścić paneli słonecznych – deszczówka radzi sobie z powierzchownymi zabrudzeniami. Jednak gdy na modułach widoczne są cięższe zabrudzenia, jak np. ptasie odchody, trzeba je jak najszybciej usunąć – należy zatem obserwować stan paneli słonecznych i regularnie usuwać większe zanieczyszczenia.
Jak czyścić panele słoneczne? Przydatne rady i wskazówki
Wielu posiadaczy paneli słonecznych na pewno zastanawia się, jak i czym czyścić panele słoneczne, aby było to zarówno skuteczne, jak i bezpieczne.
1. Panele słoneczne powinno się myć albo z samego rana, gdy słońce nie świeci jeszcze zbyt mocno, albo w pochmurny dzień – to pozwoli uniknąć szoku termicznego i uszkodzenia modułów.
2. Do mycia paneli słonecznych należy przygotować czystą wodę i miękką gąbkę bądź szczotkę (np. z nylonu). Czysta woda nie pozostawi na panelach żadnych zabrudzeń, a miękka gąbka nie porysuje ich.
3. Do umycia paneli słonecznych powinna wystarczyć sama woda, jednak jeśli znajdują się na nich większe, trudne zabrudzenia, wówczas można użyć mieszaniny płynu do mycia szyb z octem winnym. Ostatecznie można użyć też mydła, jednak trzeba zawsze pamiętać, aby po takim myciu dokładnie spłukać panele destylowaną wodą. Środek do czyszczenia paneli słonecznych jest niezwykle ważny, ponieważ jeśli będzie źle dobrany, wówczas można bardzo łatwo zniszczyć moduły.
Poza tym należy pamiętać, że:
1) myjąc panele, powinno się unikać wody z kranu, ponieważ może ona pozostawić osad z kamienia – najlepsza będzie woda destylowana lub czysta deszczówka;
2) podczas mycia paneli słonecznych absolutnie nie można po nich chodzić! Moduły są delikatne, nietrudno je uszkodzić;
3) panele powinno się spłukiwać delikatnie, nie należy używać myjki ciśnieniowej, ponieważ może ona uszkodzić łączenia paneli.